Pozycja 66, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

GASZYŃSKI Konstanty - Kontuszowe pogadanki i obrazki z szlacheckiego życia. Paryż 1851. W Księg. Polskiej. Druk. L. Martinet. 16,s.XII,212, [4].
GASZYŃSKI Konstanty - Pan Dezydery Boczko i sługa jego Pafnucy. Szkic z emigranckiego życia. Paryż 1846. Druk. Bourgogne i Martinet. 16, s.36.
Oprawa sk. współczesna w 1 wol.: skóra brązowa, złocone napisy i zdobienia na grzbiecie i okładkach. Pieczęcie, podpis, na pierwszych kartach słabo widoczne ślady zalania przy grzbiecie i przybrudzenia na dolnych rogach.
1 wydania. Kontuszowe pogadanki napisane na wzór „Pamiątek Soplicy”, „Pan Dezydery Boczko” - humorystyczne opowiadanie oparte na stosunkach wśród emigracji, stylizowane w tonie Paska o ostatnich latach K. Pułaskiego „Reszty pamiętników Macieja Rogowskiego”.
K. Gaszyński (1809-1866), poeta i prozaik, zaprzyjaźniony z Zygmuntem Krasińskim, który pod jego nazwiskiem wydawał swe dzieła, np. „Przedświt”. Porucznik w powstaniu listopadowym w korpusie Giełguda, po nieudanej wyprawie na Litwie udał się na emigrację do Francji. Autor m. in. piosenek powstaniowych (Czarna sukienka). Wśród poetów romantycznych zostaje na dalszym planie.
Cena: 1000