Pozycja 388, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

LAPLACE [Pierre Simon] - Exposition du systeme du monde; par M. le marquis de. .. 5 éd. Paris, janvier 1824. Rachelier. 4,s.VIII,418, [1], portret autora, opr. psk. z epoki.
Niewielkie ¶lady zawilgocenia, wierzchnia oprawa odchodzi od grzbietu. Pierwsza naukowa hipoteza kosmogoniczna, wg której Układ Słoneczny powstał z pierwotnej mgławicy [teoria Kanta-Laplace'a]. Autor porusza problem gwiazd, które nie mog± wysyłać promieniowania, a zatem być widoczne wskutek dużej koncentracji masy; wysun±ł twierdzenie, że gwiazda o gęsto¶ci słońca, lecz o rozmiarach 250 razy większych, będzie zdolna wychwycić z powrotem promieniowanie, które wypromieniuje.
Autor (1749-1827), franc. astronom, matematyk, fizyk, największy uczony końca XVIII i pocz±tku XIX w., członek Franc. Akademii Nauk. Jego astronomiczne prace stały się podstaw± rozwoju nowożytnej mechaniki nieba.
Cena: 1500