Pozycja 302, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

HUMBOLDT Alexander - Kosmos. Entwurf einer physischen Weltbeschreibung. Bd. 1-5 (6 wol. ). Stuttgart-Tübingen 1845-1862. J. G. Cotta. 8,s.XVI,493,544, [1],644, [1],649,1297, opr.ppł. z epoki, złocone zdobienia i tytulatura na grzbietach.
Przetarcia na marginesach oprawy, poluzowane grzbiety, w jednym tomie pęknięcie przy grzbiecie i ślady zawilgocenia, pieczęcie. 1 wydanie. W niedościgniony sposób wszechstronnie zebrana cała ówczesna wiedza przyrodnicza. Autor (1769-1859), niem. przyrodnik i podróżnik, jeden z twórców nowoczesnej geografii. Dokonał syntezy wiedzy przyrodniczej. Uzyskał znakomite rezultaty z dziedziny geologii, astronomii, zoologii, botaniki i mineralogii, klimatologii, oceanografii. Był uczonym, który ogarniał umysłem cały stan ówczesnej wiedzy przyrodniczej. Kładł silny nacisk na negatywną działalność człowieka, był prekursorem działań na rzecz ochrony środowiska. Jest twórcą określenia „pomnik przyrody”.
Cena: 2200