Pozycja 219, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

ORGELBRAND S. wyd. - Encyklopedyja powszechna. T.1-28 [komplet]. W‑wa 1859 - 1868. S. Orgelbrand. 8, opr.sk. współczesna: skóra bordowa, grzbiety 5ciopolowe, na okładkach i grzbiecie złocone zdobienia i tytulatura, brzegi kart barwione.
Bardzo ładny egzemplarz w efektownej oprawie. Ogromne przedsięwzięcie edytorskie wybitnego warszawskiego księgarza, antykwariusza, wydawcy, społecznika Samuela Orgelbranda (1810-1868). Była to pierwsza nowoczesna wielotomowa encyklopedia na ziemiach polskich, oprac. przez 180 wybitnych uczonych w ciągu 10 lat. Zamiesz­czone obszerne hasła z wszystkich dziedzin, opracowane bardzo starannie, do dnia dzisiejszego stanowią nieoce­ni­one źródło wiedzy. Często są jedyną informacją, gdyż bardzo wiele z zamieszczonych w niej haseł było pomijanych w innych encyklopediach później wydawanych. Komitet red.: K.W.Wóycicki, L.Rogalski, F.H.Lewestam, J.Pankiewicz, F.M.Sobieszczański. P.Grzegorczyk w Index lexicorum poloniae, W‑wa 1967: „Jedna z najlepszych oryginalnych polskich encyklopedii”.
Cena: 18000