Pozycja 202, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

[MONTESQUIEU Charles] - Swiątynia Wenery w Knidos. Parma 1807. W Drukarni J. B. Bodoniego. 4,s.63, [3], opr. psk.: okładki kartonowe marmoryzowane, skórzany grzbiet ze złoconymi zdobieniami i tytulaturą.
Ładny egzemplarz. Pieczęcie tuszowe: Gwalbert Pawlikowski, Biblioteka Fundacyi W. hr. Baworowskiego. 2 polskie wydanie przekładu wierszem poematu w 7 pieśniach (z romansu prozą), dokonane przez Józefa Szymanowskiego (1748-1801) poetę epoki stanisławowskiej. Wydanie zostało zamówione przez Jana Feliksa Tarnowskiego w hołdzie „cieniom Józefa Szymanowskiego” w drukarni jednego z najwybitniejszych drukarzy tego okresu Giambatisty Bodoniego, nazywanego „królem drukarzy”. Poemat drukowany piękną czcionką, na doskonałym papierze.