Pozycja 196, dział WYDAWNICTWA XIX - XXI WIEKU

MICKIEWICZ Adam - Pisma Adama Mickiewicza na nowo przejrzane, dopełnione, i za zezwoleniem jego w tem siódmem s kolei wydaniu do druku podane. T.1-3 [z 4]. Paryż 1844. [Nakł. E.Ja­nusz­kiewicza; tarcza z monogramem E. J]. Druk. Bourgogne et Martinet. przy ulicy Jakob, 30. 16,s.XVI, 395, [5], 318, [2], II, 426, [5], opr. psk. współczesna, sygn. naklejką: Piękne Książki Warszawa: narożniki i grzbiety z czarnej skóry, złocone zdobienia i napisy, karton marmoryzowany.
W t.1 i 2 ślady zawilgocenia, 2 karty podkl. w t.3 poważne ślady zalania, zapiska własnościowa.
Ostatnie zbiorowe wydanie ogłoszone za życia poety, najpełniejsze, zw. „profesorskim”, dokonane przez Al.Chodźkę. Wydane starannie, drobną czytelną czcionką, bez ozdób. Nakład 1500 egz. Treść: I: Przedmowa wydawcy, Porządek w jakim następowały po sobie wydania polskie, Tłumaczenia, Rozbiory dzieł i bibliografije, Pan Tadeusz. II: Dziady, Przemowa, Upiór, Dziady Cz. II, IV, III, Dziadów Cz. III Ustęp. III: Konrad Wallenrod, Grażyna, Ballady i romanse, O poezji romantycznej, Sonety, Sonety krymskie, Wiersze oryginalne - tu pierwodruk: W imionniku Celiny S. .. (Zaczyna się werbunek).
Semkowicz: „Wydaniem tem pożegnał Mickiewicz poezję, dał je jako pamiątkę i świadectwo przeszłości”.
Cena: 2800